Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Galéria inšpirácií Svetová architektúra

SAHMRI - Zdravotnícky a lekársky ústav

26.09.2014 | Karol Klanic

Sídlo špičkového vedeckého ústavu v metropole Južnej Austrálie

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Realizované

MiestoAdelaide, Južná Austrália
Rok2013
AutorWoods Bagot
DodávateľHindmarsh Construction
InvestorSouth Australian Health and Medical Research Institute; Department of Planing, Transport & Infrastructure
Úžitková plocha21 618 m2
Náklady na realizáciu140 mil. eur

Až v štyroch kategóriách nominovali v polovici tohto mesiaca Zdravotnícky a lekársky ústav Južnej Austrálie (SAHMRI, výslovnosť: „semri“) v Adelaide na Národnú austrálsku cenu za architektúru. Inštitút austrálskych architektov rozhodne o laureátoch v novembri.

Štvorboká desaťpodlažná budova pripomína zhora briliant vybrúsený do markízy. Vstupná časť zo západu je riešená ako átrium – výrez v celej výške pravidelného tvaru je uzavretý sklenou fasádou s výplňou z perforovaných a plných hliníkových panelov (pozrite si video).

Vďaka voľnému priestoru v spodnej časti SAHMRI pôsobí, akoby sa vznášala nad parkom. Z tohto verejného priestoru prúdi do budovy čerstvý vzduch.

Woods Bagot

Zdroj: Woods Bagot

Podopiera ju tu šesť takzvaných super stĺpov, dve spájajúce sa trojice. Pripomínajú stromy – aj tým, že sa na nadzemných podlažiach postupne zužujú.

Konštrukcia umožnila projektantom z Woods Bagot zredukovať nad zemou 36 oporných miest na poschodiach a tým odľahčiť budovu o 250 ton.

Vonkajšiu konštrukciu tvorí takzvaný triangulačný diagrid, inšpirovaný pohybom závitnicovo usporiadaných bractea, takzvaných podporných listeňou na šiške. Dvojité trojuholníkové sklené panely sa prispôsobujú polohe slnka a v prípade potreby zatienia interiér.

Woods Bagot

Zdroj: Woods Bagot

Do vstupného átria vedú zdola eskalátory, cez fasádu ponúkajú výhľad aj sklené výťahy (pozrite si video). Mostíky a točité schody spájajúce laboratóriá podporujú spoluprácu.

Tým, ktorí v budove pracujú, pripadá jej vnútrajšok ešte efektnejší, ako je vonkajšok, zdôraznil výkonný riaditeľ SAHMRI, profesor Steve Wesselingh. Oceňujú najmä dostatok miesta sadnúť si a podiskutovať, čo prospieva interdisciplinárnemu výskumu.

V budove sú takzvané laboratóriá s mokrými stolmi pre testy, analýzy a pokusy s použitím tekutín, aj so suchými stolmi na analýzy s použitím počítača alebo modelu vytvoreného počítačom.

Woods Bagot

Zdroj: Woods Bagot

Laboratóriá ohraničené sklenými oblými stenami orientovanými do átria sa zhodujú dispozične, vybavením a farebným ladením. Umiestili ich na západnej strane budovy, aby sa vyhli ostrému poobedňajšiemu slnku.

Celková plocha laboratórií s mokrými stolmi sa dá zväčšiť adaptovaním kancelárií s otvoreným pôdorysom, ktoré sú na opačnej strane budovy.

V ústave pracuje 675 vedcov z troch adelaidských univerzít. Jeho ambíciou je priťahovať najlepších svetových vedcov.

Woods Bagot

Zdroj: Woods Bagot

Zaoberajú sa výskumom rakoviny, starostlivosťou o matku a dieťa, kardiológiou, bádaním infekčných chorôb a imunológiou, výskumom mozgu, výživy a metabolizmu. V suteréne zriadili prvý austrálsky cyklotrón, zariadenia vyrábajúce rádioizotopy.

SAHMRI získal ako prvá austrálska laboratórna budova certifikát LEED Gold: v kategórii efektívneho využívania vody získala 9 bodov z 10, za inovácie 5 bodov zo 6, za uprednostňovanie regionálnych zdrojov 4 body zo 4, za environmentálne kvality interiéru 8 bodov z 15 a za environmentálne prostredia 23 bodov z 26.

O prestíži budovy hovorí suverénne víťazstvo v hlasovaní poslucháčov populárnej rozhlasovej stanice 891 ABC Adelaide o Sedem divov štátu Južnej Austrálie.

SAHMRI postavili v prvej etape zástavby priestoru zrušeného koľajiska na severnom okraji centra Adelaide. O dva roky otvoria najmodernejšie austrálske zdravotnícke zariadenie Kráľovskú adelaidskú nemocnicu (RAH) s 800 lôžkami za 1,2 miliárd eur. S RAH bude mať ústav spoločné vstupné priestranstvo.

V roku 2018 plánujú na východnej strany ústavu dokončiť približne rovnako veľký a rovnako nákladný SAHMRI 2 pre päťsto vedcov. V komplexe postavia aj lekárske fakulty Adelaidskej a Juhoastrálskej univerzity.

Woods Bagot

Zdroj: Woods Bagot

Investíciu za vyše 2 miliardy eur označujú za najväčší zdravotnícky komplex na južnej pologuli. Bude v ňom pracovať osemtisíc ľudí.

Projektant SAHMRI, Woods Bagot je jedna z najrýchlejšie rastúcich globálnych architektonických firiem na svete s deviatimi zahraničnými pobočkami. Britský časopis Building Design ju v tohtoročnom ratingu Sto najväčších svetových firiem zaradil na siedme miesto.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Realizované

Tagy Iné, Komerčné nehnuteľnosti

Diskusia (0 reakcií)

Svetová architektúra

Svetová architektúra
 • Počet článkov: 153
 • Priemerná čítanosť: 3628
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Seriál Svetová architektúra prináša pravidelne výnimočné nové projekty z celého sveta.

Moje odkazy

Všetky články zo seriálu Svetová architektúra

Nástroje

 • Tlačiť
 • 0 Diskusia

Rubrika

Svetová architektúra

Svetová architektúra
 • Počet článkov: 153
 • Priemerná čítanosť: 3628
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Seriál Svetová architektúra prináša pravidelne výnimočné nové projekty z celého sveta.

Moje odkazy

Všetky články zo seriálu Svetová architektúra

Kalendár sa načítava...