Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Galéria inšpirácií Svetová architektúra

Napoli Afragola

23.06.2017 | Karol Klanic

Stanica rýchlovlakov vo fluidnom štýle Zahy Hadid

 • Tlačiť
 • 3

Rubrika

Realizované

MiestoAfragola, Taliansko
Rok2017
AutorZaha Hadid Architects
DodávateľNBI – Astaldi Gruppo
InvestorRete Ferroviaria Italiana
Úžitková plocha40 000 m2
Náklady na realizáciu62 mil. eur

Na začiatku júna otvorili po prvej fáze výstavby stanicu rýchlovlakov Napoli Afragola. Biela štvorpodlažná budova v metropolitnej oblasti Neapola, ktorú nazývajú Brána Juhu, je dlhá takmer toľko ako jej peróny. Tvar s dvoma ohybmi v pohľade zhora pripomenul denníku Corriere della Sera legendárnu Villu Malaparte na Capri.

Zaha Hadid Architects

Napoli AfragolaZdroj: Zaha Hadid Architects

Zaha Hadid ju koncipovala ako most, vypínajúci sa do deväť metrov nad traťou, dynamicky natočený v diagonále. Konštrukciu z tisícdvesto ton ocele vytvarovali zhruba dvesto odlišnými segmentmi, dvadsaťtisíc štvorcových metrov opláštenia tvorí kompozitný corian (pozrite si video).

Zaha Hadid Architects

Napoli AfragolaZdroj: Zaha Hadid Architects

Tento materiál (akrylátový polymér s plnivom oxidu hlinitého) si autorka pre koncepciu, ktorú nazývala fluidita, vyskúšala najskôr v návrhoch nábytku – veľkú pozornosť vyvolal kuchynský interiér Z-Island (pozrite si foto) na jej výstave v Guggenheimovom múzeu v New Yorku v roku 2006. Vo veľkom meradle, tak ako v Napoli Afragola, využila corian napríklad v Londýnskom centre plaveckých športov (Aquatics Centre).

Marco Cantile

Napoli AfragolaZdroj: Marco Cantile

Na vyše desiatich tisícoch štvorcových metrov fasády stanice inštalovali inteligentné sklené panely. Integrovaný fotovoltický systém zaisťuje energiu na nočné osvetlenie, automatické clony regulujú svetelné podmienky v priestoroch: v zimnom mode prepúšťajú slnečné lúče z juhu, v lete sa orientujú na severné svetlo.

Digital Media FS Italiane

Napoli AfragolaZdroj: Digital Media FS Italiane

Na stanicu sa vchádza z východného a západného konca „mosta“. Zahu Hadid zvyčajne inšpirovala príroda a krajina a tento fluidný interiér prirovnala k rieke, ktorá si vyhĺbila „kaňon“ v skale a „preteká centrálnym átriom prikrytým sklom“.

Z átria, kam z oboch strán ústia „kaňony“, koridory s pokladňami a službami pre cestujúcich, sa schádza eskalátormi na dva peróny. V druhej fáze výstavby ich zdvojnásobia, otvoria aj nákupnú galériu na treťom a štvrtom podlaží.

Ciro Fusco

Napoli AfragolaZdroj: Ciro Fusco

Projektom z obdobia pred udelením Pritzkerovej ceny (2004) sa Zaha Hadid v medzinárodnej súťaži presadila v konkurencii Dominiqua Perraulta a Rema Koolhaasa. Projekt oficiálne predstavila v decembri 2003.

S dokončením sa pôvodne rátalo v roku 2008. Na výstavbu však usporiadali dva tendre, ktoré viedli k vypovedaniu zmluvy, úvodnú fázu realizovala spoločnosť, ktorá zvíťazila v ďalšom ponukovom konaní v marci 2015.

Ferrovie dello Stato Italiane

Napoli AfragolaZdroj: Ferrovie dello Stato Italiane

Stanicou, ktorá je v súčasnosti južným koncom stredomorsko-škandinávskeho koridoru vysokorýchlostných vlakov, bude denne prechádzať desaťtisíc cestujúcich vyše tridsiatimi rýchlovlakmi, čo sa výrazne zmení po dokončení druhej fázy plánovanom najskôr o päť rokov. Bude zosúladená s predĺžením trate, ktorá sem vedie z Turína, až do Salerna a ďalej s novou traťou do Bari a s rozšírením lokálnych tratí.

Jacopo Splimbergo

Napoli AfragolaZdroj: Jacopo Splimbergo

Vtedy by stanicou malo prechádzať v hodinách špičiek až päťtisíc cestujúcich (pozrite si video). Od Napoli Afragola sa očakávajú nové príležitosti a rozvoj nielen severnej časti neapolskej aglomerácie, ale aj celého južného regiónu Mezzogiorno.

Jacopo Splimbergo

Napoli AfragolaZdroj: Jacopo Splimbergo

V Taliansku vytvorila Zaha Hadid viacero významných diel. Patrí k nim Národné múzeum umenia 21. storočia v Ríme MAXXI (2010), ocenené najprestížnejšou britskou architektonickou Stirlingovou cenou – jednou z dvoch, ktoré získala.

Prístavná budova v Salerne (2016, pozrite si video) je prvou posmrtnou realizáciou jej projektu. Na konci novembra pripravujú slávnostné otvorenie milánskej štvrte CityLife, na ktorej sa podieľala administratívnou vežou Generali Tower (177 m) a siedmimi bytovými domami zvanými Rezidencie (2013, pozrite si foto).

Zaha Hadid Architects

Napoli AfragolaZdroj: Zaha Hadid Architects

 • Tlačiť
 • 3

Rubrika Realizované

Tagy Komerčné nehnuteľnosti, Turizmus a gastro, Verejný priestor

Svetová architektúra

Svetová architektúra
 • Počet článkov: 153
 • Priemerná čítanosť: 3628
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Seriál Svetová architektúra prináša pravidelne výnimočné nové projekty z celého sveta.

Moje odkazy

Všetky články zo seriálu Svetová architektúra

Nástroje

 • Tlačiť
 • 3 Diskusia

Rubrika

Svetová architektúra

Svetová architektúra
 • Počet článkov: 153
 • Priemerná čítanosť: 3628
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Seriál Svetová architektúra prináša pravidelne výnimočné nové projekty z celého sveta.

Moje odkazy

Všetky články zo seriálu Svetová architektúra

Kalendár sa načítava...