Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Galéria inšpirácií Svetová architektúra

Lotte World Tower

12.02.2016 | Karol Klanic

Súčasť zábavného komplexu v Soule pre päťdesiat miliónov návštevníkov ročne

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Realizované

MiestoSoul, Južná Kórea
Rok2016
AutorKohn Pedersen Fox
DodávateľLotte Engineering & Construction
InvestorLotta Cooperation, Lotta Shopping Co., Ltd, Lotte Hotel Co, Ltd
Úžitková plocha304 081 m2
Náklady na realizáciu32,3 mld. eur

Na konci roku dokončia v kórejskom Soule super vysokú Lotte World Tower podľa projektu Kohn Pedersen Fox (KPF), piatu najvyššiu budovu na svete.

Výškou 556 metrov výrazne prekoná newyorskú One World Trade Center (1 WTC). Zrealizovanie hrubej stavby oslávil (pozrite si video) mamutí obchodný konglomerát, ktorého meno má veža v názve, tesne pred vianočnými sviatkami.

KPF

Lotte World TowerZdroj: KPF

Mrakodrap s niekoľkými objektmi, najvyšším - jedenásťposchodovým nákupným centrom (Lotte World Mall), patrí do druhej fázy výstavby zábavného komplexu Lotta World v štvrti Džamsil. Jeho prvú časť neďaleko umelého jazera Soukchon, vedľa dopravného uzla pri moste cez rieku Han, otvorili v roku 1989.

KPF

Lotte World TowerZdroj: KPF

Veža s jemne tónovaným plášťom zo sklených panelov inšpirovaným tradičnou kórejskou kaligrafiami zdobenou keramikou má „otvorený“ vrcholok pripomínajúci londýnsky The Shard. Má zosilnené základy, čo si vyžiadali poruchové pásma a šmykové plochy v rulovom podloží tejto oblasti.

Alan Yang

Lotte World TowerZdroj: Alan Yang

Do podlažia zarazili 108 pilót širokých meter, dlhých tridsať metrov a budovu uložili na dosku s hranou vyše sedemdesiat metrov, ktorá je vysoká 6,5 metra. Svetová jednotka Burdž Chalífa ju má podstatne tenšiu (3,7 m).

Proti priesakom vybudovali okolo Lotte World Tower betónový, meter hrubý „golier“ s priemerom 1,5 kilometra, ktorý siaha do hĺbky 27 metrov. V blízkosti jazera ho zdvojili.

Inno Inno

Lotte World TowerZdroj: Inno Inno

Charakteristické pásy vodorovných priehradových nosníkov vložené v každej tretine výšky prispievajú k odolnosti voči vetru s rýchlosťou 280 km/hod. a zemetraseniu s magnitúdom deväť. Špecifikom zvislej stabilizácie je osem megastĺpov, oceľových výstuží na kríž betónového stužujúceho jadra s hranou 35 metrov.

KPF

Lotte World TowerZdroj: KPF

Výťahy, ktoré premávajú v jadre, sú sčasti s dvomi kabínami typu double-deck, sčasti vysokorýchlostné (10 m/sek). Nepatria k absolútnej špičke, ako v Taipei 101 (16,8 m/sek.) a v Shanghai Tower (18 m/sek), vyrovnajú sa zariadeniam v 1 WTC a Burdž Chalífa.

Ašpirácie na certifikát LEED Gold sa zakladajú na integrovanom fotovoltaickom systéme, veterných turbínach s vertikálnou osou otáčania, geotermálnom chladení a kúrení, tepelných čerpadlách na vodu z rieky, recyklovaní nielen odpadovej a dažďovej vody, ale aj odpadového tepla.

KPF

Lotte World TowerZdroj: KPF

Lotte World Tower stavajú podobne ako Burdž Chalifa a 1 WTC s maximálnou presnosťou (pozrite si video) podporovanou minimálne štyrmi satelitmi cez navigačný systém GMSS.

Veža má päť základných zón: obchodnú, administratívnu, rezidenčnú, hotelovú a vyhliadkovú. Spodná časť na podnoži je spojená mostmi s Lotte World Mall s tisíckou obchodov otvoreným v októbri 2014.

KPF

Lotte World TowerZdroj: KPF

Jednou zo zaujímavostí mallu je dizajn piateho a šiesteho poschodia v duchu najpopulárnejšej soulskej nákupnej ulice Jongno Street a štvrte luxusných obchodov Mjong.

Medzi kanceláriami a šesťhviezdičkovým hotelom bude 220 najdrahších bytov v meste s vrcholom vyše 75-tisíc eur za štvorec v duplexe. Na najvyšších poschodiach zón rezervovali miesta pre elitu Lotte: prezident Sin Dong-bin sa presťahuje do bytu na 70. a 71. poschodí, jeho otcovi Sin Kjuk-hoovi, zakladateľovi Lotte, zariadia pracovňu s 825 štvorcovými metrami na celom 114. poschodí.

KPF

Lotte World TowerZdroj: KPF

Bude to jedna z dvanástich kancelárií pre prominentov situovaných medzi hotelom a vyhliadkovou časťou v tzv. lucerne. V Skywalku na 123. poschodí na samom vrchu sa bude dať pozorovať južná časť megalopolis.

Prepojené priestory novej časti komplexu, ktoré budú presahovať 810-tisíc štvorcových metrov, navštívilo podľa serveru Koreaobserver za rok od otvorenia vyše 28 miliónov osôb, čo je takmer polovica obyvateľov krajiny.

KPF

Lotte World TowerZdroj: KPF

Vedľajšie budovy priťahujú vďaka Lotte World Aquarium s desiatimi tematickými okruhmi a 85-metrovým akvatunelom, 21 kinám a koncertnej sieni. Sieň typu vineyard s pódiom uprostred hľadiska pre dvetisíc divákov je netradične umiestnená až na ôsmom podlaží, a nie na úrovni ulice, prípadne piana nobile.

KPF

Lotte World TowerZdroj: KPF

KPF uspel v súťaži v roku 2009. Pred ním pracovali na projekte super vysokej budovy viaceré renomované ateliéry, medzi nimi aj Skidmore, Owings & Merrill, autor 1 WTC, a prvú vizualizáciu prezentovali ešte v roku 1995. Kvôli vojenskému letisku vzdialenému necelých desať kilometrov sa proti výstavbe stavala armáda.

KPF

Lotte World TowerZdroj: KPF

Po nástupe predchádzajúceho prezidenta krajiny I Mjong-baka v roku 2008, ktorý bol priaznivo naklonený projektu, vyriešili námietky odklonením pristávacej dráhy na náklady Lotte Group o tri stupne západne, aby sa letová zóna bezpečne vyhla budove.

Lotte World Tower vyčnievajúca nad výškovou, prevažne 30-poschodovou zástavbou Džamsilu vytvára stredobod celého Soulu (kliknite na aktuálne foto). Podľa odhadu pritiahne päťdesiat miliónov návštevníkov ročne.

Ako uviedol server Pulsenews, oslavami Nového roku chce tromfnúť newyorký Times Square. Budovu nad sto poschodí zamýšľa začať stavať v Soule na budúci rok aj Hyundai Group (Global Business Center, 526 m) s plánovaným dokončením v roku 2022.

KPF

Lotte World TowerZdroj: KPF

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Realizované

Tagy Bývanie, Komerčné nehnuteľnosti

Diskusia (0 reakcií)

Svetová architektúra

Svetová architektúra
 • Počet článkov: 153
 • Priemerná čítanosť: 3628
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Seriál Svetová architektúra prináša pravidelne výnimočné nové projekty z celého sveta.

Moje odkazy

Všetky články zo seriálu Svetová architektúra

Nástroje

 • Tlačiť
 • 0 Diskusia

Rubrika

Svetová architektúra

Svetová architektúra
 • Počet článkov: 153
 • Priemerná čítanosť: 3628
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Seriál Svetová architektúra prináša pravidelne výnimočné nové projekty z celého sveta.

Moje odkazy

Všetky články zo seriálu Svetová architektúra

Kalendár sa načítava...