Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Galéria inšpirácií 3ARCH

Malý dom na malom pozemku

30.09.2014 | kaskos

Minimalistický dom so zakriveným pôdorysom

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Návrhy

Tagy

Bývanie

MiestoBernolákovo
Rok2014
AutorMichael Kostka, Helena Kostková
Úžitková plocha86 m2

Ako napovedá titulok, veľa miesta na pozemku nebolo. Pôvodný zámer vzhľadom na veľkost a tvarovanie parcely bol dvojpodlažný dom. Avšak klient uprednostnil jednopodlažné riešenie, ktoré by rešpektovalo všetky potrebné odstupy a zároveň by malo svoj charakter. 

3ARCH

z uliceZdroj: 3ARCH

Zadanie nebolo jednoduché: severo-južná orientácia pozemku, kosodĺžnikový tvar parcely, dispozičný minimalizmus atď...

Dom je rozdelený na dennú a nočnú zónu. Obývačka mala byť orientovaná do neveľkej záhrady a tým pádom nočná zóna vyšla na severnú stranu. Vzhľadom na tento fakt sme sa rozhodli dom zalomiť, aby spálňa a detská izba boli maximálne orientované na východ. Toto bol hlavný dôvod zakrivenia pôdorysu (ďaľším bolo natočenie uličnej čiary voči pozemku).

Výsledná poloha domu v rámci parcely musela zohladniť potreby statickej dopravy a potrebu čo najväčšej možnej záhradnej zóny. Jednopodlažný dom na rovine nemá veľa možností na zvýraznenie. Pri priestorovom tvarovaní sme navrhli použiť pultovú strechu a zvýrazniť hmotu skladu, spolu so zalomením to tvorí tri primárne charakteristiky objektu.

3ARCH

pôdorysZdroj: 3ARCH

Dispozíciu možno rozdeliť na tri časti: vstupnú s technickým a hygienickým zázemím, dennú časť (obývačka, jedáleň, kuchyňa) a nočnú časť (spálne). Vstup do domu je z východnej strany, pričom vedľa vstupu je situovaný exteriérový sklad.

Nasleduje chodba, z ktorej je prístupná kúpelňa, WC a miestnosť TZB. Obývačka tvorí spolu s kuchyňou a jedálňou jeden priestor opticky orientovaný do záhrady. Oproti cez chodbu sa nachádzajú spálne. V nadväznosti na obývačku je primeraná terasa s pergolou.

závetrie

Hmota exteriérového skladu je farebne odlíšená a zároveň tvorí závetrie pre vstup do domu. Takýto sklad je aj pre taký malý dom nenahraditeľným priestorom - možno tam uschovať náradie, trvácnu zeleninu alebo čokoľvek, čo by sme nemohli z hygienických dôvodov uschovať vo vnútri.

Pokiaľ dom nemá taký priestor, užívatelia ho začnú tvoriť na vlastnú päsť - nespočetné množstvo ohyzdných záhradných domčekov a prístavieb hovorí samo za seba.

3ARCH

z nahľaduZdroj: 3ARCH

Na priloženej vizualizácii možno vidieť zalomenie domu, prístavbu skladu a terasu s pergolou. Snažili sme sa dom vzhľadom na jeho veľkosť príliš nekomplikovať a zároveň ozvláštniť.

3ARCH

zo záhradyZdroj: 3ARCH

3ARCH

zo záhrady Zdroj: 3ARCH

Ďaľsím primárnym bodom bolo prepojenie interiéru s exteriérom. Ide tu najmä o možnosť za vhodných poveternostných podmienok priradiť k obytnému priestoru terasu prekrytú pergolou.

Celý exteriér domu bol navrhnutý ako farebná trojkombinácia - biela, antracitová a zelená. Fasáda je omietaná v bielej respektíve zelenej farbe. Rámy okien, pergola a klampiarske prvky sú antracitové. Kapotáž pultovej strechy je taktiež omietaná v tmavosivom odtieni.

3ARCH

alternatíva 1Zdroj: 3ARCH

3ARCH

alternatíva 2Zdroj: 3ARCH

3ARCH

alternatíva 3Zdroj: 3ARCH

3ARCH

alternatíva 4Zdroj: 3ARCH

Pri navrhovaní vzniklo niekoľko alternatívnych riešení fasády a povrchových úprav. Počnúc od použitia dreveného obladu, cez kombináciu so sivou omietkou až po variant s francúzskymi oknami.

Domček bol napriek minimálnym rozmerom skutočným orieškom. Bolo potrebné zohladniť množstvo aspektov a požiadaviek. Taktiež bolo žiaduce esteticky obohatiť základnú formu, ale tak, aby toho nebolo až príliš a aby to nebolo gýčové.

Všetko, čo je "navyše", má opodstatnenie a požadovanú funkciu. Dom je momentálne vo výstavbe s predpokladaným termínom dokončenia v polovici budúceho roka. Po skolaudovaní zverejníme aj fotografie zrealizovaného domu.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Návrhy

Tagy Bývanie

Diskusia (0 reakcií)

3ARCH

3ARCH
 • Počet článkov: 9
 • Priemerná čítanosť: 2227
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Tvoríme a realizujeme architektúru, interiéry a urbanizmus. Snažíme sa pochopiť skutočné potreby ľudí tak, aby vzniknuté dielo naplnilo svoj zámer a súčasne malo určitú pridanú hodnotu.

Moje odkazy

3ARCH.SK

3ARCH FACEBOOK

Nástroje

 • Tlačiť
 • 0 Diskusia

Rubrika

Tagy

3ARCH

3ARCH
 • Počet článkov: 9
 • Priemerná čítanosť: 2227
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Tvoríme a realizujeme architektúru, interiéry a urbanizmus. Snažíme sa pochopiť skutočné potreby ľudí tak, aby vzniknuté dielo naplnilo svoj zámer a súčasne malo určitú pridanú hodnotu.

Moje odkazy

3ARCH.SK

3ARCH FACEBOOK

Kalendár sa načítava...