Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Galéria inšpirácií 3ARCH

Útulný byt na Kolibe

29.09.2014 | kaskos

Dotvorenie holobytu na príjemný a útulný interiér

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Realizované

Tagy

Bývanie

MiestoBratislava
Rok2012
AutorTibor Andráši, Michal Čermák
Dodávateľ3ARCH
Úžitková plocha135

Tak ako je dnes zvykom, byty sa odovzdávajú v štádiu holobytu. Dôvody su rôzne, počnúc od nižšej predajnej ceny až po možnosť dotvorenia priestoru podľa predstáv nového majiteľa. Kupujúci v tom vidí častokrát len nevyžiadané dodatočné náklady a architekt/dizajnér príležitosť sebarealizácie.

Klient nám dal pri dizajnovaní voľnú ruku s tým, že sa museli zohladniť jeho konzervatívnejšie (ale súčasné) vnímanie a vkus. Byt bol teda navrhnutý a zrealizovaný v duchu moderny a tak aby bolo z neho cítiť teplo domova. 

Peter Bagi

obyvačka smerom k zádveriuZdroj: Peter Bagi

Typológia hovorí o tom, že pri bytoch nie je potrebné zádverie, avšak realita je často iná a stavebné oddelenie vstupu od ostatnej časti nemusí byť na škodu. Podobne tomu bolo aj pri tomto apartmáne. Samozrejme, nechceli sme narušiť vzdušnosť celého konceptu a tak sme navrhli sklenú priečku s dverami, ktorá v prípade potreby dostatočne segreguje vstup a zároveň je absolútne transparetná a esteticky ľahká.

Peter Bagi

tv stenaZdroj: Peter Bagi

Priestor obývačky, kuchyne a jedálne tvorí jeden prepojený celok bez potreby otvárať nejaké dvere alebo prekonávať chodbu. Deliacim prvkom medzi obývačkou a kuchyňou je stavebno-nábytkový kubus, ktorý je tvorený pôvodnými priečkovými nikami vyplnenými atypickým nábytkom.

Z obývačkovej strany sa nachádza TV stena s integrovaným televízorom a čiernymi lakovanými skrinkami. Z kuchynskej strany je skrinka so vstavanou rúrou a mikrovlnkou.

Samostatnou kapitolou sú závesy a osvetlenie. Závesy sú riešené na celú širku steny - zjednocuje to stenu, ktorá bola pôvodne delená na plnú plochu a plochu okna - takto sme dosiahli veľkú jednotnú plochu, ktorá má svoju štruktúru a farbu a pozitívne pôsobí hneď pri vstupe do bytu.

V priestore bol riešený sadrokartónový podhľad, ktorý umožnil schovať koľajničky závesov a vytvoriť atypické osvetlenie formou zapustených kruhov.

Peter Bagi

jedáleňZdroj: Peter Bagi

Jedálenské sedenie je tvorené dizajnovým nábytkom - kruhový stôl s tvarovanou nohou a štyri stoličky rovnakého tvarovania. Nad stolom je ďaľší solitér - svietidlo s atypicky riešeným tienidlom z papierikov. Stena vľavo bola adeptom pre primeranú tapetu v hnedom odtieni a drevenej štruktúre.

 

Peter Bagi

kuchyňaZdroj: Peter Bagi

Napriek tomu, že kuchyňa slúži najmä k primárnym potrebám, je taktiež určitým reprezentatívnym miestom, preto ani toto miesto neostalo bez pridanej hodnoty vo forme využitia každého volného priestoru a použitia niektorých estetických a zároveň úžitkových predmetov.

Peter Bagi

kúpelňaZdroj: Peter Bagi

Peter Bagi

kúpelňaZdroj: Peter Bagi

Napriek tomu, že byt je riešený modernisticky, niektoré prvky boli schválne navrhnuté ako opozitum k hranatým a kubickým hmotám. V kúpeľni je to azda najviac viditeľné. Vaňa je riešená ako samostatne stojaca s elepsovitým pôdorysom a ladným tvarovaním.

Umývadlá majú rovnaký dizajn a sú položené na bielom kubuse. Vzhľadom na fakt, že všetka sanita je biela a viacmenej organická, bolo vhodné ju ešte viac zvýrazniť, preto bol zvolený tmavohnedý obklad, ktorý tvorí tmavé pozadie pre tieto biele lesklé prvky.

 

Peter Bagi

šatníkZdroj: Peter Bagi

Aj keď šatník nepatrí k miestam, kam sa vodia návštevy, bolo nám žiaduce vytvoriť aj tu funkčné a esteticky pekné zákutie. Vybavenie bolo stanovené požiadavkami ich úživateľov a na nás bolo to celé skombinovať tak, aby to malo aj kompozíciu.

Peter Bagi

spálňaZdroj: Peter Bagi

V nočnej zóne bytu sa postupovalo obdobne ako v dennej. Znamená to veľké štrukturované a farebné povrchy (závesy, textilná stena), zjemnenie tvarov (kruhové svietidlo, zaoblenie rohov postele) a použitie prírodných a kvalitných materiálov.

Byt určite nie je predstaviteľom futuristických konceptov a divokých kreácií, ktoré dnes často objavujeme na mnohých weboch. V prvom rade plnohodnotne plní funkčné požiadavky jeho užívateľov a konzervatívne estetické požiadavky. Snahou bolo totiž vytvoriť útulné miesto pre zabehnutú rodinu.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Realizované

Tagy Bývanie

Diskusia (0 reakcií)

3ARCH

3ARCH
 • Počet článkov: 9
 • Priemerná čítanosť: 2225
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Tvoríme a realizujeme architektúru, interiéry a urbanizmus. Snažíme sa pochopiť skutočné potreby ľudí tak, aby vzniknuté dielo naplnilo svoj zámer a súčasne malo určitú pridanú hodnotu.

Moje odkazy

3ARCH.SK

3ARCH FACEBOOK

Nástroje

 • Tlačiť
 • 0 Diskusia

Rubrika

Tagy

3ARCH

3ARCH
 • Počet článkov: 9
 • Priemerná čítanosť: 2225
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Tvoríme a realizujeme architektúru, interiéry a urbanizmus. Snažíme sa pochopiť skutočné potreby ľudí tak, aby vzniknuté dielo naplnilo svoj zámer a súčasne malo určitú pridanú hodnotu.

Moje odkazy

3ARCH.SK

3ARCH FACEBOOK

Kalendár sa načítava...