Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Galéria inšpirácií Svetová architektúra

Whitney Museum of American Art

30.04.2015 | Karol Klanic

Otvorenie nového stánku z veľkej štvorky newyorských múzeí umenia

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Realizované

MiestoManhattan, New York, USA
Rok2015
AutorRenzo Piano Building Workshop
InvestorThe Whitney Museum of American Art
Úžitková plocha20 440 m2
Náklady na realizáciu388 mil. eur

Na prvého mája začína v novej budove na Manhattane činnosť Whitney Museum of American Art (The Whitney), ktoré sa venuje domácemu umeniu minulého a tohto storočia. Postavili ju na rohu 10. avenue a Gansevoortovej ulice v štvrti Meatpacking, na južnom okraji bývalej priemyselnej, dnes žiadanej rezidenčnej štvrte, údajne najväčšej galerijnej na svete.

Autor Renzo Piano, špecialista na tento typ budov, ich zrealizoval dvadsaťštyri, z toho trinásť v USA. The Whitney vyniká medzi nimi radikalizmom, blízkym parížskemu Centre Georges Pompidou (Renzo Piano, Richard Rogers, Gianfranco Franchini, 1977, pozrite si video), hoci inak sa rokmi štýl Renzo Piano Building Workshop zmiernil práve v projektoch múzeí.

Ed Lederman

The Whitney Museum of American ArtZdroj: Ed Lederman

John Hill

The Whitney Museum of American ArtZdroj: John Hill

„Zbierky The Whitney odzrkadľujú slobodu a nezávislosť amerického umenia a to by budova mala vyjadrovať,“ hovorí architekt. „Budova pre kultúru by navyše mala byť otvorená a nenáročná.“

V negatívnom, miestami žlčovitom hodnotení lesknúcej sa, asymetricky modelovanej kompozície z kovu a ocele v štýle industriálneho modernizmu a jej proporcií niektorými poprednými svetovými periodikami nastáva déjà vu. Nielen s počiatočným prijímaním parížskeho centra, ale aj „zikkuratu s kyklopskými oknami“, ako nazývali predchádzajúcu, tretiu budovu múzea od Marcela Breuera (1966, pozrite si video).

Justin Lane

The Whitney Museum of American ArtZdroj: Justin Lane

Nic Lehoux

The Whitney Museum of American ArtZdroj: Nic Lehoux

Tieto budovy sa postupne stali ikonami. Podobný vývin vnímania The Whitney pripúšťa aj voči nej veľmi kritický britský denník The Guardian. Podľa neho je dnes „pre zrak väčšiny šokujúco škaredá“.

Múzeum prekvapilo nielen radikálnosťou, ale aj bledomodrou farbou exteriéru, značne tlmeného v porovnaní s inými veľkými budovami R. Piana. Vyniká tiež rozdielnymi tvárami.

Nic Lehoux

The Whitney Museum of American ArtZdroj: Nic Lehoux

Severná, kam sa obracajú kurátorské a prevádzkové priestory, má výrazne industriálny ráz. Z okolitých budov má štýlovo najbližšie práve k protiľahlému hotelu The Standard (80 m, Polshek Partnership, 2009). Kontrastujú najmä fasáda orientovaná k parku High Line so západnou privrátenou k rieke Hudson (pozrite si video).

Fasáda obrátená na východ nadväzuje na nízke a stredne vysoké domy v Meatpacking s mätežou térových plochých striech a s požiarnymi schodiskami. Štyri stupňovité, „kosterné“ terasy, ako sa vyjadril The Guardian, spojené vonkajšími schodmi sa javia ako zvislé predĺženie High Line (pozrite si video).

Nic Lehoux

The Whitney Museum of American ArtZdroj: Nic Lehoux

New York Times postrehol, že vysoké okná na celú výšku piateho poschodia sa vypínajú nad parkom High Line, ako čnie park nad ulicou. Protiľahlá fasáda so zrezanou pyramídou a vysunutým radom okien pôsobí, naopak, „masívnejšie a silnejšie“, ako sa vyjadril architekt.

Na terasách mieni múzeum nielen vystavovať diela, ale prezentovať umelecké videá vytvorené pre tieto fasády a performancie (akčné umenie) na oceľových schodoch. „Budovu chceme využívať ako materiál pre umenie, nielen ako miesto preň. Chápeme ju ako hudobný nástroj, ktorým treba hrať,“ zdôraznil riaditeľ Adam Weinberg.

Nic Lehoux

The Whitney Museum of American ArtZdroj: Nic Lehoux

Vstup na Gansevoortovej ulici prikrýva prečnievajúca časť budovy podopretá štíhlymi oceľovými stĺpmi, podobnými tým, ktoré budovu stabilizujú popri priečnych vzperách na juhozápadnom nároží a jadre. R. Piano ohraničil vstup z troch strán sklenými stenami – budova „akoby letela“ (pozrite si video).

Halu s voľne prístupným výstavným priestorom a reštauráciou nazýva architekt largo, úzke námestie. Nespojil ju s High Line, „aby neosirela ulica“, do parku sa vchádza iba zvonka.

Nic Lehoux

The Whitney Museum of American ArtZdroj: Nic Lehoux

V múzeu sa nájdu idylické zákutia na oddych, dominujú však rozľahlé bezstĺpové siene – 1 750 štvorcových metrov na dočasné výstavy (82,3 x 21,3 m, výška 6 m) na treťom poschodí je najväčší priestor tohto druhu vo veľkej štvorke newyorských múzeí, kam patria aj The Met, MoMa a The Guggenheim. Recyklovaná borovicová podlaha v sieňach pochádza z tovární: tabakovej, na podprsenky a klavíry.

Taylor Jewell

The Whitney Museum of American ArtZdroj: Taylor Jewell

Ponechali na nich stopy dlhodobého používania. „Už aj na nich vidieť, že The Whitney nie je ¸drahocennáʼ budova,“ hovorí riaditeľ. „Ak sa podlaha zničí, nič to, máme dosť na výmenu,“ dodáva.

Nový stánok umenia je dva a pol krát väčší ako predchádzajúci (20 439 m2 : 7896 m2) – najmä depozitárna, pracovná a manipulačná časť. Vnútorných výstavných priestorov pribudlo iba o 1 580 štvorcových metrov (4 645 m2 : 3 065 m2).

Timothy Schenck

The Whitney Museum of American ArtZdroj: Timothy Schenck

K týmto priestorom však treba prirátať vyše 1 200 štvorcových metrov terás. V pohľade na ne z interiéru sa miestami zdá, že „New York je permanentnou výstavou“, poznamenal spravodajský server BloombergBusiness.

Starú brutalistickú budovu na rohu Východnej 75. ulice a Madison Avenue vzdialenú 6,5 kilometra navštevovalo ročne 350-tisíc ľudí. V novej očakávajú podstatne vyššiu návštevnosť. Spoliehajú sa, že pritiahnu časť zo šiestich miliónov ľudí, ktorí ročne korzujú vedľajším parkom.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Realizované

Tagy Iné, Turizmus a gastro

Diskusia (0 reakcií)

Svetová architektúra

Svetová architektúra
 • Počet článkov: 153
 • Priemerná čítanosť: 3628
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Seriál Svetová architektúra prináša pravidelne výnimočné nové projekty z celého sveta.

Moje odkazy

Všetky články zo seriálu Svetová architektúra

Nástroje

 • Tlačiť
 • 0 Diskusia

Rubrika

Svetová architektúra

Svetová architektúra
 • Počet článkov: 153
 • Priemerná čítanosť: 3628
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Seriál Svetová architektúra prináša pravidelne výnimočné nové projekty z celého sveta.

Moje odkazy

Všetky články zo seriálu Svetová architektúra

Kalendár sa načítava...