Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Galéria inšpirácií Svetová architektúra

The Guangzhou CTF Finance Centre

03.09.2015 | Karol Klanic

Východná veža: ôsmy najvyšší svetový mrakodrap

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Realizované

MiestoKanton, Čína
Rok2016
AutorKohn Pedersen Fox Associates
InvestorChow Tai Fook Enterprises
Úžitková plocha398 000 m2

V čínskom megapolise Kanton dokončujú ôsmu najvyššiu budovu na svete, super vysokú The Guangzhou CTF Finance Centre (530 m; CTF) od špecialistov na mrakodrapy KPF.

Newyorskí architekti ju skomponovali z prenikajúcich sa hranolov zrezaných na úzke segmenty. Ich zošikmené vrcholky nazvali schody.

Smerom nahor sa výrazne zužujú od vyše 3 500 štvorcových metrov v dolnej časti po takmer 2 600 štvorcových metrov pod špičkou. Hornú časť tvarovali podľa susednej Guangzhou International Finance Center (IFC, 439 m, 2010, Wilkinson Eyre).

KPF

The Guangzhou CTF Finance CentreZdroj: KPF

Špička tejto druhej dominanty siaha po strednú vzdialenosť medzi druhým a štvrtým „schodom“. Ich predĺžené línie sa navyše pretínajú na vrcholku IFC.

Časti CTF kopírujú jej funkcie. V spodnom segmente od 8. po 50. poschodie zriaďujú rozsiahlu administratívnu časť (208-tisíc m2).

KPF

The Guangzhou CTF Finance CentreZdroj: KPF

Zvyšné časti bude spravovať reťazec Rosewood dcéry texaského naftového magnáta Caroline Rose Huntovej. Do 77. podlažia ponúkne rezidencie, medzi nimi 23 duplexov. Tretiu a štvrtú časť s korunou do 111. podlažia zaberie hotel s 273 izbami.

Časti sprístupnia postupne, kancelárie na začiatku budúceho roku. Rosewood Guangzhou hotel avizoval otvorenie v roku 2017. Zatraktívnia ho terasy – na 95. podlaží s bazénom v celej jej dĺžke a na 107. a 108. poschodí – otvoria ich aj na piatom podlaží pódia.

KPF

The Guangzhou CTF Finance CentreZdroj: KPF

Gros sedempodlažného pódia zaberie stredne veľké luxusné nákupné centrum hongkongského reťazca K11 Art Mall (47-tisíc m2). Nákupné centrá a vlastník budovy Chow Tai Fook Enterprises, veľkoobchodník s bižutériou a šperkami, patria do koncernu New World Development 90-ročného Chang Ju-tonga, podľa magazínu Forbes tretieho najbohatšieho Hongkongčana.

He Xin

The Guangzhou CTF Finance CentreZdroj: He Xin

Budovu nesie osem kompozitných stĺpov (mega-columns) s oceľovou výstužou na kríž a z betónu C80 stojace na rohoch štvorcového jadra s hranou 32 metrov. Na šiestich pároch podlaží, sčasti technických, spájajú stĺpy dvojité nosníky.

V štúdii Radu pre výškové budovy a mestské prostredie (CTBUH) z minulého roku sa uvádza, že počítačovou analýzou, testami modelu budovy v mierke 1:40 na vibračnom stole a vo veterných tuneloch sa potvrdilo, že pre seizmickú bezpečnosť budova nebude potrebovať nákladné tlmiče.

Kevin Ho

The Guangzhou CTF Finance CentreZdroj: Kevin Ho

Kovový obklad fasády dopĺňajú biele terakotové zvislé „rebrá“. Ich výhodou je samočistiaca schopnosť a odolnosť voči korózii.

Architektov inšpirovala tradičná čínska keramika, ale aj Woolworthova budova na newyorskom Broadwayi (241 m, 1913). Na najvyššej budove na svete do roku 1930 už terakoty zväčša odstránili pri renovácii v 70. a 80. rokoch minulého storočia.

Kevin Ho

Pohľady na Kantonské dvojičkyZdroj: Kevin Ho

Motív „rebier“zopakujú na obkladoch stien a stropu hotelovej haly Skylobby a v átriu nákupného centra. Najväčšiu pozornosť médií vzbudzuje pripravovaná inštalácia dvoch najrýchlejších výťahov na svete, ktoré budú premávať na 95. poschodie za 43 sekúnd (pozrite si video). BBC minulý rok informovala, že šesťdesiat percent výťahov objednaných na celom svete dodajú do Číny.

De Castiel Wei

Pohľad na Kantonské dvojičkyZdroj: De Castiel Wei

Kanton, hlavné mesto vyše stomiliónovej provincie Kuang-tung, je štvrtá najväčšia metropolitná oblasť na svete s približne 24 miliónmi obyvateľov.

CTF a IFC so zaobleným strojuholníkovým pôdorysom (pozrite si video) neďaleko jedného z ramien delty tvoria celok a nazývajú ich tiež Kantonská Východná a Západná veža alebo Kantonské dvojičky: Veža 2 a Veža 1. Sú dominantou obchodného centra štvrte Zhujiang New Town v novej mestskej časti Tianhe (Nebeská rieka, čo je názov Mliečnej cesty), ktorú začali stavať v osemdesiatych rokoch minulého storočia.

Gary Chen

The Guangzhou CTF Finance CentreZdroj: Gary Chen

Jon Chin

The Guangzhou CTF Finance CentreZdroj: Jon Chin

Rafe Cookinghamus

The Guangzhou CTF Finance CentreZdroj: Rafe Cookinghamus

Steven Ho

The Guangzhou CTF Finance CentreZdroj: Steven Ho

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Realizované

Tagy Bývanie, Komerčné nehnuteľnosti

Diskusia (0 reakcií)

Svetová architektúra

Svetová architektúra
 • Počet článkov: 153
 • Priemerná čítanosť: 3628
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Seriál Svetová architektúra prináša pravidelne výnimočné nové projekty z celého sveta.

Moje odkazy

Všetky články zo seriálu Svetová architektúra

Nástroje

 • Tlačiť
 • 0 Diskusia

Rubrika

Svetová architektúra

Svetová architektúra
 • Počet článkov: 153
 • Priemerná čítanosť: 3628
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Seriál Svetová architektúra prináša pravidelne výnimočné nové projekty z celého sveta.

Moje odkazy

Všetky články zo seriálu Svetová architektúra

Kalendár sa načítava...