Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Galéria inšpirácií Svetová architektúra

The Broad

10.09.2015 | Karol Klanic

V Los Angeles otvárajú ďalšie múzeum súčasného umenia

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Realizované

MiestoLos Angeles, Kalifornia, USA
Rok2015
AutorDiller Scofidio + Renfro
DodávateľMATT Construction
InvestorEli L. Broad a Broad Art Foundation
Úžitková plocha11 148 m2
Náklady na realizáciu124,4 mil. eur

Budúcu nedeľu otvoria v Los Angeles súkromné múzeum povojnového a súčasného umenia The Broad. Investori - podnikateľ, filantrop a zberateľ Eli L. Broad s manželkou Edythou - uprednostnili autorov manhattanského parku High Line Diller Scofidio + Renfro (DS + R) pred štyrmi laureátmi Pritzkerovej ceny: Remom Koolhaasom, Herzogom & de Meuronom, Christianom de Portzamparcom a Sanaa.

Jeff Duran

The BroadZdroj: Jeff Duran

Vizualizácia Diller Scofidio + Renfro

The BroadZdroj: Vizualizácia Diller Scofidio + Renfro

Porózny a priesvitný „závoj“ z približne 2 500 romboidných panelov tvorí strechu a štyri fasády v podobe veľkých včelích plástov. Závoj, ako ho nazývajú projektanti, nesie exoskelet zo 650-tonovej oceľovej konštrukcie, ktorý je na streche široký okolo dvoch metrov.

DS + R navrhli závoj z prefabrikovaných betónových panelov. Po zverejnení projektu na začiatku roku 2011 požiadal investor o zvýšenú ochranu zbierky.

Vizualizácia Diller Scofidio + Renfro

The BroadZdroj: Vizualizácia Diller Scofidio + Renfro

Jej podstatnú časť tvoria diela na papieri, ktoré sú zvlášť citlivé na slnečné svetlo. Architekti zareagovali použitím betónu vystuženého sklenými vláknami (GFRC), ktorý je navyše ľahší. Avšak komplikácie pri náročnej výrobe závoja viedli k viac ako ročnému oneskoreniu dokončenia.

Otvor na východnej strane fasády, takzvaný okulus je obrátený na Grand Avenue. Je na treťom podlaží, privysoko, aby sa cezeň dalo pozorovať mesto.

Vizualizácie Diller Scofidio + Renfro

The BroadZdroj: Vizualizácie Diller Scofidio + Renfro

Dominantami v okolí sú na severe Koncertná sieň Walta Disneyho (2003) od Franka Gehryho, na juhu Múzeum súčasného umenia od Aratu Isozakiho (MOCA, 1986) a západne tri mrakodrapy z desiatky najvyšších budov v meste na okraji skupiny dominánt pri Pasadenskej diaľnici: Wells Fargo Tower (220 m, 1983), Two California Plaza (229 m, 1992) a Bank of America Plaza (224 m, 1975). Tieto budovy sa budú dať pozorovať len zo vstupnej haly, pred ktorou sa fasáda dvíha, a cez okná vedľa eskalátora.

Iwan Baan

The BroadZdroj: Iwan Baan

Priestor medzi fasádou a sklenou stenou haly, ktorý láka tieňom, pripomína portikus. Eskalátor stojí pri vchode z rohu avenue a 2nd Street oproti lesklej kovovej koncertnej sieni.

Kritik Nicolai Ouroussoff oceňuje zdržanlivosť exteriéru múzea ako „inteligentný kontrapunkt k bohatým tvarom známej budovy. „Jemne zvlnený biomorfný priestor,“ ako nazval halu The Broad časopis Architect Magazine, však na koncertnú sieň nadväzuje.

Iwan Baan

The BroadZdroj: Iwan Baan

Základnou koncepciou The Broad je závoj s klenbou (veil-and-vault), ako nazývajú druhé podlažie s betónovým jadrom, kde sú depozitáre, laboratóriá, miestnosti pre kurátorov a kancelária. Eskalátor po tridsiatich metroch jazdy vyúsťuje o poschodie vyššie v strede expozície.

Jednotný, sedem metrov vysoký priestor s plochou okolo 3 250 štvorcových metrov tvorí takmer tri štvrtiny výstavnej kapacity. Vďaka exoskeletu ho nenarúšajú stĺpy, rozčlenia ho však vysokými mobilnými panelmi na vešanie obrazov – nedajú sa umiestňovať priamo na plástovej konštrukcii, ktorá prepúšťa do miestnosti vhodne filtrované svetlo.

Iwan Baan

The BroadZdroj: Iwan Baan

Späť do haly povedie schodisko. Veľké okná umožnia pohľad na diela v depozitároch. Schodisko vyústi pri západnom vstupe z priestranstva plaza (pozrite si foto) oproti MOCA. Medzi schodmi a eskalátorom bude premávať okrúhly sklený výťah.

Výstavba plazy (pozrite si video) so storočnými olivovníkmi zo severnej Kalifornie, ktorá stojí na premostení nad nižšími ulicami, stála 16 miliónov eur. Z toho viac ako štyridsať percent hradilo múzeum. Ulice vo dvoch výškach vznikli v šesťdesiatych rokoch minulého storočia pri budovaní avenue na zrezanom vrcholku kopca Bunker Hill.

Iwan Baan

The BroadZdroj: Iwan Baan

V zbierke druhého najbohatšieho múzea umenia v Kalifornii po Gettyho múzeu je takmer dvetisíc diel od dvesto umelcov. Úvodná výstava predstaví necelých osem percent.

Po Eli a Edythe Broadovcoch pomenovali rovnakým názvom The Broad aj múzeum Michiganskej štátnej univerzity, kde podnikateľ študoval. Budovu v East Lansingu od Zahy Hadid sprístupnili v roku 2012.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Realizované

Tagy Šport a kultúra

Diskusia (0 reakcií)

Svetová architektúra

Svetová architektúra
 • Počet článkov: 153
 • Priemerná čítanosť: 3625
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Seriál Svetová architektúra prináša pravidelne výnimočné nové projekty z celého sveta.

Moje odkazy

Všetky články zo seriálu Svetová architektúra

Nástroje

 • Tlačiť
 • 0 Diskusia

Rubrika

Svetová architektúra

Svetová architektúra
 • Počet článkov: 153
 • Priemerná čítanosť: 3625
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Seriál Svetová architektúra prináša pravidelne výnimočné nové projekty z celého sveta.

Moje odkazy

Všetky články zo seriálu Svetová architektúra

Kalendár sa načítava...