Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Galéria inšpirácií Svetová architektúra

Shanghai Tower

28.08.2014 | Karol Klanic

Šanghajská veža sa stala druhou najvyššou budovou sveta

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Realizované

MiestoLu-ťia-cuej, Pchu-tung, Šanghaj
Rok2015
AutorGensler
DodávateľShanghai Construction Group
InvestorShanghai Tower Construction & Development
Úžitková plocha380 000 m2
Náklady na realizáciu1,8 mld. eur

Na začiatku augusta osadili posledný nosník na vrcholku Šanghajskej veže a dosiahli definitívnu výšku 632 metrov. Veža sa stala druhou najvyššou budovou na svete. Čínskou jednotkou ostane niečo vyše roka až do podobnej udalosti vo výstavbe Medzinárodného finančného centra Ping An v Šen-čene (660 m).

Marshall Strabala

Shanghai TowerZdroj: Marshall Strabala

Spolu s vedľajším Šanghajským svetovým finančným centrom (SWFC, 494 m, 2008) a Jin Mao (421 m, 1998) tvorí takzvaný mestský triumvirát. Mrakodrapy v západnom výbežku zóny Lu-ťia-cuej v šanghajskej štvrti Pchu-tung (Pudong) Číňania vnímajú ako symboly.

China Barcroft Media

Shanghai TowerZdroj: China Barcroft Media

Najnovšiu budovu s „mnohopočetnou“ fasádou obrátenou na všetky strany považujú za symbol budúcnosti krajiny, prostrednú ako stelesnenie súčasnosti, najmenšia v tvare pagody, v preklade Veža prosperity, vyjadruje minulosť.

Veža stojí na ílovitej pôde typickej pre okolie delty Jang-c’-ťiangu. Podopreli ju vyše osemsto pilótmi hlbokými až vyše 86 metrov.

Robert Price

Shanghai TowerZdroj: Robert Price

Bočnej záťaži čelia štyri dvojice „mega stĺpov“, známe z bývalého najvyššieho svetového mrakodrapu Taipei 101 (509 m, 2004). Tieto stĺpy, ktorých najväčšie časti vážia 94 ton, zakotvujú priečne nosníky v jadre.

V nárazoch vetra budú stabilizovať budovu tlmiče na vrcholku – najťažší má 1 200 ton. Na 125. poschodí bude môcť tlmiče pozorovať verejnosť.

Vonkajšia fasáda skrútená o 120 stupňov zatiaľ nefiguruje ako nástupca Cayan Tower v svetovom prvenstve v tejto kategórii. Získa ho po dokončení v polovici budúceho roka.

John J. Kim

Shanghai TowerZdroj: John J. Kim

Vo vzdialenosti šesťdesiat centimetrov až desať metrov od vonkajšej fasády má veža nezávislý vnútorný plášť. Skúškami v aerodynamickom tuneli projektanti z americkej firmy Gensler zistili, že dvojplášťovým systémom doplneným skrútením znížia zaťaž vetra o 24 percent.

Zvažovali skrútenie až o 180 stupňov. O konečnom riešení údajne rozhodol vzhľad (pozrite si video).

Pri spotrebe zhruba stotisíc ton stavebnej ocele sa jej vďaka dvojplášťovému systému použilo o 25 percent menej, ako by spotrebovali pri štandardnejšom riešení. Projektanti očakávajú, že tým dosiahnu úsporu až 43 miliónov eur.

Lawrence Wang

Shanghai TowerZdroj: Lawrence Wang

Priestor medzi plášťami, kam sa budú odvetrávať miestnosti, navyše zníži náklady za klimatizáciu. Zníženie odhadujú na takmer dva milióny eur ročne.

Vnútorná fasáda prikrýva deväť valcových objektov nastavaných na sebe, dlhých dvanásť až pätnásť poschodí. Tieto takzvané zóny oddeľujú dve technické podlažia, v ktorých sa okrem iného upravuje vzduch pred vetraním miestností.

Marshall Strabala

Shanghai TowerZdroj: Marshall Strabala

Medzi fasádami budú návštevnícke priestory, átriá, takzvané sky-lobby s kompletnými službami. Nebudú chýbať záhrady s až 20 metrov vysokými stromami, s ukážkami flóry rôznych oblastí Číny. Záhradnú architektúru projektovali americkí špecialisti z SWA group, autori zelene v Burdž Chalífa (2010).

Noah Sheldon (vľavo), Gensler (vpravo)

Shanghai TowerZdroj: Noah Sheldon (vľavo), Gensler (vpravo)

Medzi dubajskou najvyššou budovou na svete a Šanghajskou vežou je podľa projektanta Marshalla Strabalu rozdiel celej generácie. Štyridsaťtri technológií znižuje spotrebu energie o 21 percent. Prispieva k tomu aj 270 zvislých veterných turbín s kapacitou 135 kW.

Zóny v Šanghajskej veži sa označujú za vertikálne mesto. V zóne číslo jeden na najnižších poschodiach a v päťpodlažnom pódiu s výrazným žltohnedým obkladom je päťdesiattisíc štvorcových metrov obchodných priestorov. V zóne číslo dva až šesť je približne 220-tisíc štvorcových metrov kancelárií.

Gensler

Shanghai TowerZdroj: Gensler

Osemdesiattisíc m2 v zóne číslo sedem a osem obsadil najvyššie položený hotel na svete – jeden z početných päťhviezdičkových hotelov najväčšieho domáceho reťazca Jinjiang International. Siaha do 470 metrov, kde bude bar.

Svetový primát preberie Šanghajská veža aj bazénom vo výške 393 metrov. V týchto prvenstvách vystrieda Ritz-Carlton v Medzinárodnom obchodnom centre v Hongkongu (ICC Tower, 2010, 448 m).

Superlatív dosiahne aj v zóne číslo deväť v dvadsaťposchodovej špirálovej korune. Vo výške 557 metrov bude najvyššia vyhliadková plošina.

Gensler

Shanghai TowerZdroj: Gensler

Výťahy s regeneratívnym konvertorom usporia v porovnaní so štandardnými typmi až 35 percent energie. Medzi 106 výťahmi bude desať super rýchlych – sedem dvojpodlažných s rýchlosťou 10 metrov za sekundu, ostatné budú premávať priamo na vyhliadkovú plošinu s rekordnou rýchlosťou takmer 18 m/s.

Zriadenie prestupných staníc do „lokálnych výťahov“ v piatich sky-lobby umožnilo zmenšiť jadrá, čím sa dosiahli ďalšie úspory.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Realizované

Tagy Komerčné nehnuteľnosti, Turizmus a gastro

Diskusia (0 reakcií)

Svetová architektúra

Svetová architektúra
 • Počet článkov: 153
 • Priemerná čítanosť: 3625
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Seriál Svetová architektúra prináša pravidelne výnimočné nové projekty z celého sveta.

Moje odkazy

Všetky články zo seriálu Svetová architektúra

Nástroje

 • Tlačiť
 • 0 Diskusia

Rubrika

Svetová architektúra

Svetová architektúra
 • Počet článkov: 153
 • Priemerná čítanosť: 3625
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Seriál Svetová architektúra prináša pravidelne výnimočné nové projekty z celého sveta.

Moje odkazy

Všetky články zo seriálu Svetová architektúra

Kalendár sa načítava...