Miesto | Nesjavellir vid Thingvallavatn, Island |
Rok | 2013 |
Autor | Minarc |
Investor | Ion Luxury Adventure Hotel |
Úžitková plocha | 2 130 m2 |
Ion Hotel, prvý adventure hotel na Islande nominovali v dvoch kategóriách na cenu LEAF 2014 (Leading European Architects Forum). O cenách rozhodnú 8. až 10. októbra na fóre v Düsseldorfe.
Minarc, Islanďania usadení v Kalifornii, už získali za projekt hotela minulý mesiac prestížnu Medzinárodnú cenu za architektúru múzea The Chicago Athenaeum. Tento rok ich poctili aj cenou Architizer A+.
Ion HotelZdroj: Art Gray
Ion Hotel stojí 35 kilometrov od Reykjavíku v lokalite Nesjavellir, neďaleko Þingvallavatn, najväčšieho prírodného jazera v krajine.
Na opačnej strane jazera je národný park Þingvellir (Zhromaždisko), zapísaný v zozname lokalít svetového dedičstva UNESCO. Približne v roku 930 tam zriadili parlament v prírode (Alþingi, Všeobecné zhromaždenie), prvý parlament na svete.
Ion HotelZdroj: Art Gray
K hotelu sa prichádza odbočkou z cesty do druhej najväčšej islandskej geotermálnej elektrárne Nesjavallavirkjun využívajúcej paru z 22 vrtov.
Ion Hotel postavili na svahu porastenom lišajníkmi. Vrch patrí k dvetisíc rokov spiacej aktívnej sopke Hengill. Nesjavallavirkjun je jednou z dvoch elektrární využívajúcich jej energiu.
Ion HotelZdroj: Art Gray
Cieľom Minarc bolo dosiahnuť „nenápadnosť“ hotela v krajine. Jeho základom je bývalá ubytovňa elektrárne. Jej styk s novostavbou nespoznať.
Staré budovy a časť novej obložili tmavým vlnitým plechom, ktorý ako mnohé detaily, nadväzuje na bližšie či vzdialenejšie okolie – v tomto prípade na lávové kamene.
Ion HotelZdroj: Art Gray
Pri výkopoch v nich natrafili na rozsiahlu dutinu. „Islanďania sú veľmi poverčiví,“ poznamenala pre kanadský časopis Azure spoluautorka Erla Dögg Ingjaldsdóttir.
„Nechceli sme vyrušiť v láve elfov. Zmenili sme teda projekt a skalu neprekopali, ale obišli,“ dodala. Pravouhlý ohyb pôdorysu potvrdzuje jej slová.
Ion HotelZdroj: Art Gray
Hlavnú fasádu vytvorili z úzkej vysunutej severovýchodnej časti. Jej dvadsaťštyri šikmých, asymetricky usporiadaných pilót pôsobí trocha organicky, až znepokojujúco.
Sklený výčnelok s vysokými oknami na fasáde visí na štyroch nosníkoch, priečne uložené nosníky ho spevňujú aj zvnútra.
Ion HotelZdroj: Art Gray
„Miesto rôznorodých materiálov, rozmanitejšej farebnosti, ťažkých závesov a látok účinkujú jednotlivé materiály,“ zdôraznila Ingjaldsdóttir pre newyorský časopis Surface. Surový betón susedí s duglaskovým drevom, naplaveným drevom a inými prírodnými materiálmi zariadenia – napríklad rámy zrkadiel sú z tunajších briez.
Ion HotelZdroj: Art Gray
Recepčný pult zo sivých lávových kameňov skombinovali Minerc s bielymi panelmi, podsvietenými LED. S trochou fantázie si možno predstaviť ľadovec ožiarený slnkom.
Do Ion Hotel však vyberali prevažne druhotne použitý materiál: aj na vysoko chválené postele s hypoalergénnou bavlnenou posteľnou bielizňou. Visiace lampy Scraplight od holandsko-americkej firmy Graypants sú z vlnitého kartónu rezaného laserom, umývadlá Rubbish Sink od Minerc zo starých pneumatík.
Ion HotelZdroj: Art Gray
Pre stoličky do reštaurácie Silfra recyklovali nábytok z ubytovne. Steny a strop prikrýva konštrukčná preglejka. Na strope sú prichytené závesy – „v štýle vidieckych hostincov“, vysvetlila Ingjaldsdóttir.
Prezradila, že závesy od dánskej firmy Kvadrat tvarovali podľa islandských vodopádov. Najbližšie k hotelu, okolo 25 kilometrov, sú Thorufoss a Öxarárfoss, k Tröllafoss treba prejsť vyše 30 kilometrov.
Ion HotelZdroj: Art Gray
Na stenách hotela sa vyníma aj zobrazenie viac ako sto kilometrov vzdialeného Seljalandsfoss, považovaného za jeden z desiatich najobdivovanejších vodopádov Islandu (pozrite si video).
Reštauráciu Silfra v styku dvoch krídel nazvali podľa tektonickej trhliny medzi Severoamerickou a Euroázijskou platňou, ktorú zaplavilo ľadovcové jazero Þingvallavatn. Silfru všeobecne označujú za najpopulárnejšie miesto na potápanie v krajine (pozrite si video).
Ion HotelZdroj: Art Gray
Cez okná baru (Northern Lights Bar, Norðurljósabar) na podestu, kam vedú od recepcie tri masívne, zväčšujúce sa schody, sa vraj dá pozorovať polárna žiara (pozrite si video) rovnako dokonale ako zvonka.
Vo vzácnych chvíľach, keď sa zjaví na tomto mieste, kde niet ani stopy po reykjavíckom smogu, vypnú ešte aj osvetlenie na príjazdovej ceste, aby neoslabovalo žiaru.
Ion HotelZdroj: Art Gray
Najlepšie je vidieť od polovice septembra do polovice marca – ak praje počasie. V tomto období mimo sezóny je nocľah o 18 percent lacnejší ako v lete. Vtedy sa izby de luxe cenovo vyrovnajú najdrahším izbám v bratislavskom Kempinski River Parku.
Zo 46 izieb má 22 vyšší štandard de luxe. „Hotelové izby nie sú veľké,“ pripúšťa v Surface
projektant Tryggvi Thorsteinsson. „Navrhli sme ich však tak, aby tam bolo všetko potrebné a nič zbytočné.“