Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Galéria inšpirácií Svetová architektúra

International Towers

16.10.2014 | Karol Klanic

Prestavba prístavu v Sydney sa začína vežami od britskej architektonickej špičky

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Realizované

MiestoBarangaroo South, Sydney, Austrália
Rok2015 - 2017
AutorRogers Stirk Harbour + Partners
DodávateľLend Lease
InvestorLend Lease
Úžitková plocha283 900 m2
Náklady na realizáciu1,4 mld. eur

V štvrti Barangaroo South na západnom okraji centrálnej obchodnej oblasti Sydney neďaleko známeho mosta Harbour Bridge stavajú Medzinárodné veže od britskej firmy Rogers Stirk Harbour + Partners.

Najväčší projekt od olympiády v roku 2000, tri mrakodrapy s kancelárskymi priestormi, realizujú v bývalom kontajnerovom prístave East Darling Harbour, známom ako nádennícka Hladná míľa (pozrite si video). Budovy označujú od severu ako Medzinárodná veža 1 až 3 (IT, International Towers).

Poskytnú 284-tisíc štvorcových metrov typických súčasných flexibilných kancelárií s otvoreným pôdorysom pre 23-tisíc ľudí. Poschodia budú mať 1 500 až 2 000 štvorcových metrov čistej úžitkovej plochy.

Lend Lease

International Towers Sydney - vizualizáciaZdroj: Lend Lease

Najväčšiu IT1 (217 m, 49 poschodí) začnú stavať ako poslednú v prvom polroku 2015, IT2 (178 m) a IT3 (168 m) sú v pokročilej fáze výstavby. Začlenia sa do prvej austrálskej CO2 neutrálnej lokality, v ktorej majú vyrábať energiu z obnoviteľných zdrojov, recyklovať vodu a spracovávať odpad nielen pre vlastnú potrebu, ale aj pre okolie.

IT2, ktorá má spotrebovať o 75 percent menej energie ako porovnateľná štandardná budova, Rada austrálskych úsporných budov (CBCA) už udelila šesť zelených hviezd. Za dvanásť rokov od zriadenia ratingu je najvyššou budovou s vrcholným ocenením.

Za developera novej štvrte Barangaroo vláda Nového Južného Walesu vybrala pred piatimi rokmi medzinárodne pôsobiacu spoločnosť Lend Lease. Spoločnosť financovala už aj projekt, s ktorým sa Rogers Stirk Harbour + Partners zúčastnila zrušenej medzinárodnej súťaže na riešenie štvrte v rokoch 2005 až 2006.

Lend Lease

International Towers Sydney - vizualizáciaZdroj: Lend Lease

V porovnaní s pôvodnou urbanistickou koncepciou domáceho konzorcia HTBI (Hill Thalis Architecture + Urban Projects, Paul Berkemeier Architect a Jane Irwin Landscape Architects) navrhovali RSHP menej hustú zástavbu. Ako uviedol server Australian Design Review, zrušili celý jeden rad budov a rad ôsmich objektov zredukovali na tri veže.

Sú podobné s totožnou dĺžkou a šírkou (30 x 80 m). Najvýraznejšie ich odlišuje farebnosť a tvar slnečných clon.

Najnápadnejšie clony navrhli v IT1 – z takzvaného fritted glass, s vysoko abrazívnou červenou keramickou potlačou. Štýlovo typickejšie pre ateliér budú komplikované clony na IT3. Fasády dotvoria terasy, záhrady a farebne výrazné panoramatické výťahy.

Lend Lease

International Towers Sydney - vizualizáciaZdroj: Lend Lease

V porovnaní s predchádzajúcim Rogersovým projektom Medzinárodných veží je definitíva elegantnejšia, zdôraznil server E-architect.co.uk. Za závažnú zmenu považuje zúženie budov o 11 percent, teda šesť metrov, a zaoblenie nároží, čo prospelo v pohľadoch zo severu a z juhu.

Radiálnym, vejárovitým usporiadaním veží dosiahli lepší výhľad na more z okien na širších stranách a zmenšili mieru zatienenia verejných priestranstiev. V urbanistickom pláne navrhli pred vežami nízke obytné budovy.

Projekty obytných budov a aj riešenie pódia veží s okolo sto obchodmi, reštauráciami a kaviarňami zveril investor austrálskym firmám. Väčšina z osemsto bytov plánovaných v Barangaroo South bude v šikmej valcovitej veži Crown Sydney.

Lend Lease

International Towers Sydney - vizualizáciaZdroj: Lend Lease

Budúcu najvyššiu budovu v Sydney (271 m, 72 posch., 2019) projektovali Wilkinson Eyre Architects, laureáti štyroch tohtoročných britských Národných cien za architektúru. Na vrcholku sa ráta s trojpodlažným penthousom, otvoria tam kasíno, divadlo, ultra luxusné kúpele a šesťhviezdičkový hotel s 350 izbami a apartmánmi.

V konkurze na Sydney Crown sa zúčastnili aj RSHP. Na rozdiel od víťazného návrhu ju umiestnili priamo pri Medzinárodných vežiach, na móle vedľa IT1. Vedúci architekt RSHP Ivan Harbour argumentoval potrebou skorigovať jednotvárne, vyše dvojkilometrové nábrežie.

Medzinárodné veže nebudú jedinou sydneyskou realizáciou RSHP. Postavili kancelársku budovu 8 Chifley (141 m, 30 posch., 2013), ktorú nominovali na Národnú austrálsku cenu za architektúru.

Lend Lease

Vizualizácia novej štvrte Sydney BarangarooZdroj: Lend Lease

V Austrálii prestavujú prístavy vo viacerých metropolách – v Melbourne budujú Docklands, v Brisbane South Bank, v Perthe Waterfront. Barangaroo s plánovaným dokončením v roku 2025 je najväčším rozšírením Central Business District od prestavby Darling Harbour na areál voľného času v 80. rokoch minulého storočia.

Prvá fáza má stáť 4,1 miliardy eur. Prestavbu a regeneráciu kontaminovaného nábrežia z návozov s betónovým povrchom uloženým na pilótach zrealizujú na 22 hektároch. Medzinárodné veže budujú na jednej z troch častí Barangaroo, južnej, takmer osemhektárovom priestore, kde stál medzinárodný terminál výletných lodí a prístavná správa.

Dnešný názov Barangaroo vybrali vo verejnej súťaži v roku 2006. Zvolili meno ženy z aborigénskeho kmeňa Cammeraygal, druhej manželky Woollarawarre Bennelonga, starešinu národa Eora v čase britskej kolonizácie Nového Južného Walesu na konci 18. storočia.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Realizované

Tagy Bývanie, Komerčné nehnuteľnosti

Svetová architektúra

Svetová architektúra
 • Počet článkov: 153
 • Priemerná čítanosť: 3625
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Seriál Svetová architektúra prináša pravidelne výnimočné nové projekty z celého sveta.

Moje odkazy

Všetky články zo seriálu Svetová architektúra

Nástroje

 • Tlačiť
 • 1 Diskusia

Rubrika

Svetová architektúra

Svetová architektúra
 • Počet článkov: 153
 • Priemerná čítanosť: 3625
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Seriál Svetová architektúra prináša pravidelne výnimočné nové projekty z celého sveta.

Moje odkazy

Všetky články zo seriálu Svetová architektúra

Kalendár sa načítava...