Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Galéria inšpirácií Svetová architektúra

Cayan Tower

18.06.2014 | Karol Klanic

Najvyššia krútená budova sveta v Dubai Marini

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Realizované

MiestoDubaj, Dubai Marina, Spojené Arabské Emiráty
Rok2013
AutorSkidmore, Owings & Merrill LLP (SOM)
DodávateľAlimak Hek Group AB
InvestorCayan Group
Úžitková plocha111 484 m2
Náklady na realizáciu200 mil. eur

Dubajská Cayan Tower získala v máji pri udeľovaní ocenení Architizer A+ počas newyorského festivalu NYCxDesign cenu poroty aj publika v kategórii obytných výškových budov. Ide o najvyššiu krútenú (tordovanú) budovu na svete.

Veža od chicagskej firmy SOM vysoká 304 metrov stojí v mestskej časti Dubai Marini vedľa mostu pri severozápadnom vstupe do umelej zátoky Perzského zálivu. Je skrútená o deväťdesiat stupňov, s poschodiami posúvanými o 1,2 stupňa.

Washingtonský časopis Architect Magazine Amerického inštitútu architektov ju nazval voľne stojacou sochou. Jej vzhľad sa mení s miestom pohľadu, z jednej strany sa zužuje k strednej časti a pripomína presýpacie hodiny, z druhej sa, naopak, k nej rozširuje.

Richie Glenn Soliva

Zdroj: Richie Glenn Soliva

Tvar inšpirovaný ľudskou DNA je nielen efektný, oslabuje aj pôsobenia vetra a zatraktívňuje výhľad. Byty pri vrcholku sú orientované prevažne na záliv s Palmovými ostrovmi.

Nad posledným poschodím, ktoré je technické, dopĺňa siluetu kópia členenia fasády vo výške piatich poschodí, ktorá prikrýva zariadenia. Ako vysvetľuje Architect Magazine, nabok sa nakláňajú len rohové stĺpy. Okolo tritisíc ostatných obvodových stĺpov sa oproti predchádzajúcemu poschodiu len posúva o 31 až 36 centimetrov, prispôsobujú sa však nasledujúcemu desaťstupňovým sklonom dopredu alebo dozadu.

Andrew Mansfield

Zdroj: Andrew Mansfield

Server Construction Week Online uvádza, že po dokončení betonáže poschodia overovali na stovkách miest, či sa zhodujú s projektom, čo si potvrdzovali ešte aj po demontáži debnenia.

Veža má unifikovaný pôdorys – štvorboký s mierne zošikmenými dvoma stranami, čím pôsobí štíhlejšie – a do značnej miery aj fasády, zloženú z modulov 208 x 315 cm. Znížili sa tým náklady.

Veľavravné je porovnanie 200 miliónov eur vynaložených na Cayan Tower s Ocean Heights od Aedasu, stojacou okolo sedemsto metrov severovýchodne. Ocean Heights dokončená v roku 2010 s približne rovnakou výškou aj plochou (310 m, 82 poschodí) a s podstatne miernejším, ale komplikovanejším tordovaním troch fasád, stála o sto miliónov viac.

Maths Karlsson

Zdroj: Maths Karlsson

Fasády dotvárajú hliníkové mriežky inšpirované mušrábiami, výplňami okien v tradičnej islamskej architektúre. Mriežky v dvoch šírkach obmedzujú slnečné žiarenie na 30 až 60 percent.

V budove je deväť bazénov. Jeden zriadili na štvrtom podlaží šesťpodlažného pódia, kde sú verejné a nákupné priestory aj garáže. Ostatné sú súkromné bazény v penthousoch na 67. až 70. a 72. poschodí.

Do slávnostného otvorenia v júni minulého roku budovu nazývali Nekonečná (Infinity Tower). Premenovali ju však podľa developera, keďže The New Infinity Tower (2006) už stála v Gurgaune v Indii, The Infinity v San Francisku (129 a 107 m, 2008), vežu s rovnakým názvom stavali a práve ju dokončujú v austrálskom Brisbane (249 m) a v čase otvorenia dubajskej veže bola aktuálna výstavbe extrémne vysokej Nekonečnej veže v Soule (453 m).

Michael Ludwig

Zdroj: Michael Ludwig

Dubai Marina s približne 75-tisíc obyvateľmi je štvrťou superlatívov. Stojí tu šesť z ôsmich najvyšších obytných budov na svete. Ôsma Cayan Tower susedí s ostatnými, no je jednako mierne bokom, takže ju dobre vidieť takmer z celej štvrte.

Na snímke z magistrály Šejka Zajda (dole) je vpravo od Cayan Tower svetová jednotka Princess Tower (413 m, 101 posch., 2012), pod ňou svetová pätnástka Emirate Crown (296 m, 2008). Vedľa nich sa vypínajú trojka Elite Residence (380 m, 2011) a štvorka The Marina Torch (337 m, 2011).

Susedná rozostavaná Dream Dubay Marina (427 m, 2015) sa stane svetovou dvojkou za World One v Mumbai (442 m, 2015). V strede panorámy dominuje terajšia dvojka 23 Marina (393 m, 2009). Zo super vysokých budov v Dubai Marine na snímkach nevidieť len päťku Ocean Height, ktorú zacláňa Dream Dubay Marina.

Lars Haugland

Zdroj: Lars Haugland

Prvú budovu s 90-stupňovým skrutom, Turning Torso (190 m, 2005, Santiago Calatrava) postavili v Malmö. Až o 209 stupňov od základne po vrcholok sa otáčajú Absolute World 1 a 2 (176 m, 158 m, 2012) v Mississauge pri Toronte od MAD architects.

Paul Andrew White

Zdroj: Paul Andrew White

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Realizované

Tagy Bývanie, Komerčné nehnuteľnosti

Diskusia (0 reakcií)

Svetová architektúra

Svetová architektúra
 • Počet článkov: 153
 • Priemerná čítanosť: 3625
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Seriál Svetová architektúra prináša pravidelne výnimočné nové projekty z celého sveta.

Moje odkazy

Všetky články zo seriálu Svetová architektúra

Nástroje

 • Tlačiť
 • 0 Diskusia

Rubrika

Svetová architektúra

Svetová architektúra
 • Počet článkov: 153
 • Priemerná čítanosť: 3625
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Seriál Svetová architektúra prináša pravidelne výnimočné nové projekty z celého sveta.

Moje odkazy

Všetky články zo seriálu Svetová architektúra

Kalendár sa načítava...