Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Galéria inšpirácií Svetová architektúra

Canaletto

25.07.2014 | Karol Klanic

Miesto brownfieldu vzniká v centre Londýna prestížna adresa

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Realizované

Tagy

Bývanie

MiestoIslington, Londýn, Veľká Británia
Rok2015
AutorUNStudio
DodávateľArdmore Group
InvestorOrion City Road Trustee Limited
Úžitková plocha21 907 m2
Náklady na realizáciu76 mil. eur

Z viac ako dvoch tretín rozostavaná veža Canaletto v londýnskej štvrti Islington v severnej časti centra už názvom napovedá zmeny, ktoré čakajú jej ulicu. Názov podľa maliara benátskych vedút 18. storočia naznačuje súvislosť s mestom na vode – bývanie pri kanáli. City Road Basin, súčasť 14-kilometrového Regent's Canal, bol až donedávna pre verejnosť neprístupný.

Dopravná tepna cez zanedbané priemyselné končiny a súčasť vnútorného okruhu City Road sa má zmeniť, ako to vyjadril denník The Telegraph, „z absolútne nevábnej spojnice“ na prestížnu adresu. Canaletto Tower, ktorú dokončia o rok, je začiatok. Po nej pribudnú ďalšie, zväčša luxusné bytové domy.

Canaletto

Zdroj: Canaletto

Najnižší z jedenástich výškových domov, 90-metrová Canaletto Tower,si koncepciou fasády získal obdiv. Lifestylový magazín Made in Shoreditch podotkol, že od kanálu, kde zaujme, ako „nadväzujú balkóny na vlnky vo vode“, je budova úzka a vyzerá vyššia ako v skutočnosti. Od ulice „s tupými uhlami na nároží pôsobí aerodynamickejšie“.

V súvislom rade okien v pôdoryse tvarovanom bez pravých uhlov sa tvoria priehľady, ktoré budovu odľahčujú. Fasádu členia tmavé a biele hliníkové horizontály medzi poschodiami. Biele vyčleňujú pravidelný, pre projektantov z amsterdamskej firmy UNStudio typický celok, takzvaný klaster (zoskupenie), ktorý je raz dvoj-, raz trojpodlažný.

Canaletto

Zdroj: Canaletto

Klastre opisujú obvod fasády, ich zaoblené konce tesne pri sebe na nároží sa spájajú do  zvislíc. Táto kompozícia je emblémom domu, zakladá sa na nej aj logo (pozrite si video).

V rámci koncepcie vertikálneho mesta nazýva vedúci architekt Ben van Berkel klastre „samostatnými vertikálnymi štvrťami“. Zdôrazňuje tiež, že budova nemá hlavnú fasádu – rovnako dôležité sú všetky. Na ich riešení sa podieľala londýnska firma Buro Happold, ktorá realizovala aj prestavbu Millennium Dome (Rogers Stirk Harbour + Partners, 1999) na The O2 Arenu (HOK, Sport 2007).

Canaletto

Zdroj: Canaletto

S UNStudio spolupracovali na holandskom pavilóne v newyorskom Battery Parku (New Amsterdam Plein and Pavilion, 2011). Záhradnú architektúru Canaletto Tower realizovala firma Churchman Landscape Architects, zúčastnená tiež na holandskom pavilóne.

Canaletto Tower by mal mať, ako povedal Bena van Berkela, dovolenkovú atmosféru, s dizajnom, ktorý sa prepracovaním „približuje nábytku“. Verejné a spoločné priestory navrhlo UNStudio tak, aby individuálnymi, neštandardnými a príjemnými materiálmi nadväzovali na byty. Ide napríklad o kúpele s 15-metrovým bazénom alebo klubovňu na 24. poschodí, podľa serveru Homes and Property v „manhattanskom štýle“, s terasou chránenou vysokou sklenou bariérou.

Canaletto

Zdroj: Canaletto

Dizajn bytov a chodieb je dielom firmy Johnson Naylor, autora interiérov bratislavskej Eurovey. Martin Goddard z firmy Goddard Littlefair navrhol takzvanú Beaumont Collection –

 sedemnásť troj- a štvorizbových bytov z cenou až 6,3 milióna eur a penthouse so strešnou záhradou s plochou 743 štvorcových metrov so zatiaľ nezverejnenou cenou.

Canaletto

Zdroj: Canaletto

V tri a pol hektárovom úseku popri City Road, kde Islington hraničí s troma štvrťami, Clerkenwell, Shoreditch a City, už rastie vedľa Canaletto Tower ďalšia budova. Lexicon (138 m) so šikmou špičkou od Skidmore Owing & Merrill. Dve veže City Forum od Foster + Partners (155 a 137 m), ktoré majú stáť naproti, nedávno získali stavebné povolenie.

Ako uviedol primátor Boris Johnson, mesto s terajšími vyše osem miliónmi obyvateľov sa v roku 2030 má stať prvou západoeurópskou desaťmiliónovou metropolou. Pripravovanú intenzívnu bytovú výstavbu nazvali Sunday Times „cunami“.

Canaletto

Zdroj: Canaletto

Prirovnanie „mini manhattan“, ktoré London Evening Standard vymyslel pre City Road Basin, sa zrejme skôr hodí na Južné doky v Canary Wharf. Plánujú tu vyššie budovy – až sedem nad 150 metrov a dve nad 200 metrov: Diamond Tower (218 m) od Horden Cherry Lee Architects a South Quay Plaza (249 m) od Foster + Partners.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Realizované

Tagy Bývanie

Diskusia (0 reakcií)

Svetová architektúra

Svetová architektúra
 • Počet článkov: 153
 • Priemerná čítanosť: 3625
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Seriál Svetová architektúra prináša pravidelne výnimočné nové projekty z celého sveta.

Moje odkazy

Všetky články zo seriálu Svetová architektúra

Nástroje

 • Tlačiť
 • 0 Diskusia

Rubrika

Tagy

Svetová architektúra

Svetová architektúra
 • Počet článkov: 153
 • Priemerná čítanosť: 3625
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Seriál Svetová architektúra prináša pravidelne výnimočné nové projekty z celého sveta.

Moje odkazy

Všetky články zo seriálu Svetová architektúra

Kalendár sa načítava...