Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Galéria inšpirácií Svetová architektúra

50 United Nations Plaza

21.08.2014 | Karol Klanic

Luxusné bývanie s najdrahším newyorským bytom v susedstve budovy OSN

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Realizované

Tagy

Bývanie

MiestoManhattan, New York, USA
Rok2015
AutorFoster + Partners
DodávateľBovis Lend Lease
InvestorZeckendorf Realty
Úžitková plocha28 735 m2
Náklady na realizáciu373 mil. eur

Na skok od Sekretariátu Organizácie spojených národov (155 m, 1952) dokončia na budúci rok v manhattanskej štvrti Turtle Bay (Korytnačí záliv) o niečo vyššiu vežu 50 United Nations Plaza (50 UN Plaza).

Pre kondomínium s 88 bytmi (167 m, 43 posch.) od ateliéru Foster + Partners sú charakteristické päťdielne okná anglického arkierového typu. Na dvoch fasádach tvoria „stĺpy“, ktoré oddeľujú reflexné panely.

Podobné, ale polkruhové „stĺpy“ navrhla londýnska firma pre priečelia multifunkčného Jamesovho domu vo Vancouveri (119 m, 2011). Tento profil oslabuje nárazy vetra.

Juhovýchodnou fasádou s arkierovými oknami sa 50 UN Plaza obracia k prielivu East River – približne oproti mrakodrapu Citigroup Building (201 m, 1990) v Queens od Skidmore, Owings & Merrill.

Na opačnej strane budú z bytov obdivovať newyorské symboly. Neďaleko, ešte na okraji štvrte Turtle Bay, stojí Chrysler Building (283 m, 1931). Cez okná na najvyšších poschodiach sa bude vynímať horná časť niečo vyše kilometra vzdialenej Empire State Building (381 m, 1931). Zo štvorizbových bytov bude vidieť mesto z troch strán.

Ilny

50 United Nations Plaza Zdroj: Ilny

Vo vstupnej hale navrhol Norman Foster päťmetrový interiérový vodopád s kozubom. V porovnaní s vodopádom v jeho najvýznamnejšej newyorskej realizácii Hearst Tower (182 m, 2006, pozrite si video) je skromný. Stál milión dolárov, takmer sedemnásobne menej ako trojposchodový Icefall (746-tisíc resp. 5,153 milióna eur) v budove na severovýchodnom rohu štvrte Hell's Kitchen (pozrite si video).

Najväčší byt vo veži pri Sekretariáte vzbudzuje mimoriadnu pozornosť médií ako najdrahšie newyorské bývanie za rekordných 100 miliónov dolárov (75 mil. eur). Majitelia Global Holdings a Zeckendorf Development sa minulý rok rozhodli spojiť duplex na 43. a 44. poschodí s penthousom na celom nižšom poschodí na bývanie s 1 500 štvorcovými metrami.

Hayes Davidson/James Ewing

50 United Nations PlazaZdroj: Hayes Davidson/James Ewing

V duplexe plánovali na juhozápadnej terase vyhrievaný 15-metrový bazén s pretekajúcou vodou. V triplex penthouse k nemu N. Foster navrhol takmer sedemtonové schodisko z jedného kusu ocele z miestnosti s dvojitou výškou.

Hayes Davidson/James Ewing

50 United Nations PlazaZdroj: Hayes Davidson/James Ewing

Vo svojich budovách N. Foster často rieši interiéry, navrhuje nábytok, dokonca aj armatúry. Jeho azda najznámejším interiérom je klubovňu Searcys na troch najvyšších poschodiach 30 St Mary Axe v Londýne (180 m, 2004).

Za deväťciferné sumy už ponúkali v New Yorku niekoľko bytov. Rovnakú cenu ako triplex penthouse v 50 UN Plaza si zatiaľ udržiava iba triplex na vrcholku CitySpire Center (248 m, 1989) od firmy Jahn s výhľadom z juhu na Central Park. Byt s pôdorysom osemuholníka a plochou 743 štvorcových metrov, s jedálenským stolom pre dvadsať ľudí, hlavnou spálňou na celom poslednom poschodí má vlastný výťah spájajúci jeho 73. až 75. poschodie.

Hayes Davidson/James Ewing

50 United Nations PlazaZdroj: Hayes Davidson/James Ewing

Ceny niekoľkých bytov ponúkaných za vyše sto miliónov dolárov, ako duplex v 731 Lexington Avenue (286 m, 2004) od Pelli Clarke Pelli Architects a triplex v hoteli The Pierre (160 m, 1930), po čase radikálne znížili.

Iné drahé byty, napríklad penthouse s plochou 1 858 m2 na vrcholku Trump World Tower (262 m, 2001, Costas Kondylis) susediaceho s 50 UN Plaza, po neúspešnom predaji rozdelili na niekoľko bytov.

Server Curbed NY zaznamenal, že v New Yorku v najbližších rokoch postavia 42 budov od svetovej architektonickej špičky. Firme Foster + Partners spolu s Bjarke Ingels Group, Rafael Viñoly Architects, Robert A.M. Stern Architects, Diller Scofidio + Renfro a Selldorf Architects pribudne najviac realizácií.

Ak by nepozastavili výstavbu Fosterových najvyšších budov, Two World Trade Center (414 m) a 610 Lexington Avenue (217 m), jeho štýl by bol v meste ešte neprehliadnuteľnejší.

Zeckendorf Development

50 United Nations PlazaZdroj: Zeckendorf Development

Na budúci rok podľa jeho projektu začnú modernizovať 425 Park Avenue (118 m) od Elyho Jacqua Kahna z roku 1957. V lete dokončia na Západnej 21. ulici 551 neďaleko parku High Line budovu so 44 bytmi (88 m).

Na jednom z troch penthousov v 551 West 21 St. navrhli 18,5-metrový bazén na terase s výhľadom na rieku Hudson (pozrite si video). Budova stojí na mieste, ktoré pred dvoma rokmi v Manhattane najviac postihli záplavy počas hurikánu Sandy.

Ateliér prepracoval projekt, aby budova odolala veľkej vode. Na dolných podlažiach vymenil zavesenú fasádu za steny z vodotesného betónu, vstupy sa dajú zabezpečiť kovovými bariérami.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Realizované

Tagy Bývanie

Diskusia (0 reakcií)

Svetová architektúra

Svetová architektúra
 • Počet článkov: 153
 • Priemerná čítanosť: 3625
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Seriál Svetová architektúra prináša pravidelne výnimočné nové projekty z celého sveta.

Moje odkazy

Všetky články zo seriálu Svetová architektúra

Nástroje

 • Tlačiť
 • 0 Diskusia

Rubrika

Tagy

Svetová architektúra

Svetová architektúra
 • Počet článkov: 153
 • Priemerná čítanosť: 3625
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Seriál Svetová architektúra prináša pravidelne výnimočné nové projekty z celého sveta.

Moje odkazy

Všetky články zo seriálu Svetová architektúra

Kalendár sa načítava...