Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Galéria inšpirácií Redakcia TRENDreality

Mestský úrad v Leopoldove

29.10.2014 | Redakcia TRENDreality.sk

Ojedinelú architektonickú súťaž na verejnú stavbu vyhral ateliér zerozero

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Návrhy

MiestoLeopoldov
Rok2014
Autorzerozero - Ing. arch. Irakli Eristavi, Ing. arch. Pavol Šilla, spolupráca: Bc. Martin Ortuta, Bc. Alžbeta Barančíková, Bc. Juraj Červený
InvestorMesto Leopoldov
Úžitková plocha888 m2
Náklady na realizáciu800 000 eur

Mesto Leopoldov vyhlásilo na jar verejnú architektonickú súťaž na návrh budovy Mestského úradu. Štvortisícové sídlo bolo vyhlásené za mesto len v roku 1971. Primátor Milan Gavorník vo vyhlásení zadania súťaže uvádza, že budova mestského úradu nezapadá do mestskejšieho výrazu, ktorý chcelo vedenie Leopoldova vytvoriť.

„Chceli by sme postaviť objekt, ktorý zodpovedá po architektonickej stránke 21. storočiu, objekt, ktorý bude tvoriť s novovybudovaným námestím určitý celok a bude jeho modernou súčasťou,“ povedal primátor.

Mesto Leopoldov

Mestský úrad Leopoldov - súčasný stavZdroj: Mesto Leopoldov

V západnej Európe je samozrejmé, že na nové verejné inštitúcie budované z verejných peňazí sa vyhlasujú architektonické súťaže. Na Slovensku je takýto typ investícií aj súťaží výnimočný. Aj preto sa podľa predsedu poroty, architekta Pavla Paňáka táto súťaž radí „medzi najviac oboslané súťaže nielen v ére samostatného Slovenska, ale aj v povojnovom Československu.“

Odborná porota vybrala z 51 doručených návrhov za víťaza projekt prešovského ateliéru zerozero, ktorý je známy realizáciou Kasární/Kulturparku v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry Košice 2013.

Víťazný návrh zaujal porotu „premýšľavou zdržanlivosťou“. Architekti zo zerozero sa rozhodli nezbúrať historickú budovu úradu – umiestnili do nej knižnicu a zároveň navrhli novú radnicu, ktorá s pôvodnou spoluvytvára nové verejné priestranstvo. Mesto zverejnilo všetky návrhy aj s komentármi poroty.

zerozero

Mestský úrad LeopoldovZdroj: zerozero

Víťazný návrh slovami autorov

Nové stavby demokratických inštitúcii a verejnej správy by mali podľa nás prezentovať jasný architektonický názor. Mali by mať charakter, byť dôstojné a civilné. Pri vstupe do existujúcej zástavby by sa mali správať ohľaduplne, racionálne s primeranou dávkou výtvarných kvalít a naratívnosti.

Námestie Sv. Ignáca predstavuje rozvoľnené námestie - park. Má nespochybniteľné kvality, avšak nemá jednoznačne mestský charakter.

zerozero

Mestský úrad LeopoldovZdroj: zerozero

Mestský úrad v Leopoldove chápeme ako komplex pozostávajúci z pôvodnej budovy notárskeho úradu premenenej na mestskú knižnicu, novostavby integrujúcej v sebe všetky požadované funkcie a verejného priestoru medzi týmito dvoma budovami i okolo nich. Mestský úrad teda nie je len jedna budova, ale je to „miesto“ v rámci mesta.

Z existujúcich budov iba budova pôvodne notárskeho úradu disponuje tým, čo zvykneme označovať ako charakter. Budova má jasnú tvár, ktorou sa pozerá do námestia Sv. Ignáca už sto rokov. Sme presvedčení, že to netreba meniť.

zerozero

Mestský úrad LeopoldovZdroj: zerozero

Budova nového mestského úradu bude stáť za ňou, tvoriac s ňou diskrétne partnerstvo. Partnerstvo pôvodnej a novej architektonickej vrstvy. Nárožie novej budovy s hodinami vystupujúce v druhom pláne spoza pôvodnej budovy je to, čo uvidí pozorovateľ z námestia Sv. Ignáca. V pohľade z námestia teda nastane iba malá zmena.

Pri pohybe smerom ku komplexu sa bude odhaľovať novovytvorený verejný priestor medzi oboma budovami. Jemne zdvihnutá „piazetta“ - nádvorie je miestom demokracie, miestom stretnutí, komunikácie. Je to koncentrovaný mestský priestor, ktorý sa voľne prelieva do vstupných priestorov oboch objektov. Priestor, kde staré a nové stojí tvárou v tvár.

zerozero

Mestský úrad LeopoldovZdroj: zerozero

Pôvodný objekt úradu sa premení na mestskú knižnicu. Ide o samostatne fungujúcu nezávislú prevádzku a tento objekt má priestorový potenciál na jej obsiahnutie. Architektonické riešenie je založené na rešpektovaní jeho daností a rozvinutí potenciálu, aby vedel slúžiť novej funkcii.

Rekonštrukcia a adaptácia tohoto objektu môže prebiehať etapovite. V prvej fáze nevyužívané podkrovie predstavuje rezervu pre prípadný rast v čase.

zerozero

Mestský úrad LeopoldovZdroj: zerozero

zerozero

Mestský úrad LeopoldovZdroj: zerozero

Zásahy do hmoty sú minimalizované, ide najmä o úpravu jeho pôvodnej dvorovej časti. Novou markízou prekrytý vstup do knižnice je vedený z nádvoria. Úpravy dispozície sú vedené snahou o otvorenie priestoru. Dom dostane novú fasádu, okná, strešný plášť.

Nový objekt v sebe integruje všetky funkcie mestského úradu a priestorov technického zázemia údržby mesta. Hlavný vstup je vedený zo západnej strany cez rozsiahlu „redukciu“ hmoty, vytvárajúc prekrytý záliv verejného priestoru. Tento záliv zabezbečuje jasne definovaný vstup, rovnako ako vizuálny kontakt so sobášnou miestnosťou.

Prelomenie fasády poskytuje adekvátnu plochu pre umiestnenie štátneho znaku, erbu mesta, prípadne iných potrebných insígnií mestského úradu.

zerozero

Mestský úrad LeopoldovZdroj: zerozero

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Návrhy

Tagy Iné, Verejný priestor

Diskusia (0 reakcií)

Redakcia TRENDreality

Redakcia TRENDreality
 • Počet článkov: 18
 • Priemerná čítanosť: 7020
 • Priemerná diskutovanosť: 1
 • RSS blogu

O blogu

Inšpiratívne projekty, ktoré zaujali redakciu portálu TRENDreality

Nástroje

 • Tlačiť
 • 0 Diskusia

Rubrika

Redakcia TRENDreality

Redakcia TRENDreality
 • Počet článkov: 18
 • Priemerná čítanosť: 7020
 • Priemerná diskutovanosť: 1
 • RSS blogu

O blogu

Inšpiratívne projekty, ktoré zaujali redakciu portálu TRENDreality

Kalendár sa načítava...